Trang 1 của 3 123 CuốiCuối
Kết quả 1 đến 10 của 22

Chủ đề: Tin vui: Tác giả đã chính thức cho phép chúng ta dịch sách và chu

Moderator
    Thanks
    0
    Hi bà con, như bữa trước Zen có nói là đã viết mail xin phép tác giả cuốn "aikido from the inside out" dịch ra tiếng Việt. Hôm nay, Zen đã nhận được thư trả lời của ông ta, chính thức đồng ý cho mình dịch và chuyển thành pdf, mình sẽ cung cấp cho trang web của ổng 1 bản pdf sau khi dịch xong.

Sau đây là nguyên văn email trả lời thư của ổng (Jason Nguyen là Zen):

From: "Howard Bornstein" <bornstein@designeq.com> Add to Address Book Add Mobile Alert
    Subject: Re: Seeking agreement to translate "Aikido from the inside out"
    Date: Mon, 19 Jun 2006 23:09:43 -0400
    To: "Jason Nguyen" <xxx@yahoo.com>

Dear Jason,

Please accept my apologies for taking such a long time to respond to your email request to translate my book "Aikido From The Inside Out" into Vietnamese. I would be very happy to have you translate the book. It has also been translated into a couple of other languages and I continue to be amazed at the interest in doing this.

In order to keep things consistent, you'll need to add a few things to the translation:

Please include the following (in Vietnamese) with the translation:

--------------------------

Translated by Jason Nguyen.

Translated and used with the permission of the author.

The original text can be found at http://www.designeq.com/deq/aikido/insideout/index.html"

----------------------------

Also please include this copyright notice in your translation: ( 1993-1998 Howard Bornstein )

Finally, I need to ask that this only be presented as an online document and not distributed in print.

I've been trying to keep all the translations together on my website, so the best way to do that is to make it a PDF document that I can place on my site. You can link to that page from your own web site. Is that ok with you?

I'm very flattered by your interest in my book and by your intent to translate it. Please keep me informed of your progress and once again, I apologize for taking so long to respond to you.

Regards,

Howard Bornstein
    -----------------------
    D E S I G N E Q
    www.designeq.com

On Jun 6, 2006, at 1:38 AM, Jason Nguyen wrote:

Dear Mr. Bornstein

I have read your book "Aikido from the inside out" from your website and found it very helpful for my Aikido training. As a Vietnamese Aikidoka, I would like to translate the book into Vietnamese to share with my compatriotic Aikidokas in Vietnam, who don't understand English well. The translation will be used merely as a shared source of knowledge on our Aikido forum http://hiepkhidao.com and will in no means be commercialized. I am hereby seeking your agreement to start the translation and will send you a copy when the project is finished

Thank you very much.

Best Regards
    Jason Nguyen
    I have faith in life, and life responds in kind.

Senior Member
    Thanks
    0
    Zen hay quá. Zen có làm việc liên quan đến vấn đề bản quyền không mà rành quá vậy ?:no1: :no1: :no1:

Guest
    Guest
    Trích dẫn Gửi bởi levan
    Zen hay quá. Zen có làm việc liên quan đến vấn đề bản quyền không mà rành quá vậy ?:no1: :no1: :no1:
    Ghi cho Bác Zen 1 điểm vàng son sáng chói.

Cám ơn Zen.

Thân mến.

Administrator
    Đang ở
    Montreal Canada
    Thanks
    134
    :no1: :no1: :no1: :no1: :no1: Zen ơi!

Nhưng mà khg cho in PDF thì hơi khó hả! Mình tính làm PDF để phân phát mà ....

Ai có ý kiến không?
    Aiki

Pain is the best instructor, but no one wants to go to his class...
    Khg có gì nguy hiểm hơn là võ miệng

Guest
    Guest
    Trích dẫn Gửi bởi aiki

Ai có ý kiến không?
    Không sao đâu anh Aiki !

Mình cứ đưa ông ấy 1 bảng bằng PDF, rồi mình sẽ link từ Website của ổng được mà... Đó là lý thuyết, một khi trong tay mình rồi... thì chỉ có trời biết!

Chuyện nhỏ hả Anh Aiki...

Thân mến.

:friends: :friends:

Moderator
    Thanks
    0
    Trích dẫn Gửi bởi aiki

Ai có ý kiến không?
    được mà anh aiki, chuyển thành PDF format được mà, chỉ có điều ko được in ra phân phát dưới dạng hardcopy thôi anh. Còn electronic version thì vô tư anh ui.

@levan: hehe, em là dân Software Engineer anh ơi, hehe

Senior Member
    Đang ở
    Toronto, Canada
    Thanks
    0
    Thêm 1 phiếu thưởng cho bác Zen (Chú thích 1 phiếu thưởng = 100 cái koshi). Hehehehe.

Senior Member
    Đang ở
    Thanks
    0
    :no1: , Zen !!!!

Ý hay, ý hay, hehe...ma` thư cũng hay !!!
    "Aikido is Commitment and Perseverance"

Guest
    Guest
    Trích dẫn Gửi bởi aikidude
    :no1: , Zen !!!!

Ý hay, ý hay, hehe...ma` thư cũng hay !!!
    Đúng đó các bác Aiki, Akikai, Hungkid3...

Zen mà viết thư cho ghệ chắc hay hơn nhiều nữa ha... Hôm nào nếu không ngại...POST lên vài cái cho anh em mở mang kiến thức đi Zen !!!!

Hehehe...

Thân mến.

Moderator
    Thanks
    0
    Trích dẫn Gửi bởi DCH

Đúng đó các bác Aiki, Akikai, Hungkid3...

Zen mà viết thư cho ghệ chắc hay hơn nhiều nữa ha... Hôm nào nếu không ngại...POST lên vài cái cho anh em mở mang kiến thức đi Zen !!!!

Hehehe...

Thân mến.
    Zen chưa có ghệ anh DCH ui, hehehe, đang là hội trưởng hội độc thân sành điệu Singapore nè.

Mà có viết thư hay hùi nào đâu, nếu viết thư hay thì h đâu phải ngồi ca "Đời tui cô đơn nên yêu ai cũng cô đơn", hehehe:ihmm:

Trang 1 của 3 123 CuốiCuối